» » » Czy raka płuc da się wykryć...

POCHP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc)

Czy raka płuc da się wykryć zanim zostanie zdiagnozowany na podstawie zdjęć? - Doniesienia naukowe

Odpowiedz

Komentarz Bliscyzdrowiu.pl: bardzo ciekawe badania francuskich naukowców mogą znacznie poprawić wczesne wykrywanie raka płuc i przyśpieszyć usuwanie zmian nowotworowych we wczesnym stadium. Trzymamy kciuki za udostępnienie takich badań jak najszybciej.

Jak donoszą badania, rak płuc możliwy jest do wykrycia u pacjentów będących w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju tego nowotworu, w postaci cyrkulujących w krwiobiegu komórek rakowych, nawet kilka miesięcy lub lat zanim zaistnieje możliwość wykrycia zmian nowotworowych przy pomocy zdjęć tomografu komputerowego.

To odkrycie, może odegrać kluczową rolę w przedsięwzięciu wcześniejszych interwencji chirurgicznych, które z kolei mogą przyczynić się do wczesnego usunięcia nowotworu pierwotnego w miejscu jego powstania.

Naukowcy zbadali 245 pacjentów bez nowotworu płuc, w której 168 osób znajdowało się w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju tej choroby, ponieważ cierpiały na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Uczestnicy badania systematycznie poddawani byli testom z krwi oraz standardowym, obrazującym testom diagnostycznym.

W wyniku zastosowanych testów z krwi, zaobserwowano u 5 (3%) pacjentów cyrkulujące komórki nowotworowe, podczas gdy zdjęcia nie wykazały żadnych guzków w obrębie płuc. U tych 5 pacjentów, guzki wykryto w okresie 1-4 lat po wykonaniu testu, który ujawnił cyrkulujące komórki nowotworowe w krwiobiegu.

Wspomniani pacjenci zostali poddani zabiegom chirurgicznym a wycięte guzki potwierdziły diagnozę raka płuc. W tym samym czasie, zdjęcia płuc wykonane u pacjentów, u których wcześniej nie stwierdzono komórek nowotworowych w krwiobiegu, nie ujawniły guzków; nie zaobserwowano również guzków u osób bez POChP.

Źródło: “Sentinel” Circulating Tumor Cells Allow Early Diagnosis of Lung Cancer in Patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease. PLoS ONE, 2014; 9 (10): e111597 DOI: 10.1371/journal.pone.0111597

Użytkownicy grupy

więcej »