» » » Obrzęki nóg

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec przewlekle postępujący, RA)

Obrzęki nóg

Odpowiedz

Witam, zdiagnozowano u mnie RZS w 2003 roku. "Leczona" jestem w jednej z Poradni Reumatologicznej, dlaczego leczona i cudzysłów? Wizyta w poradni ogranicza się do wpisania w kartę aktualnych wyników badań, wypisania recept, na pytania co zrobić kolejnym "nowo" zbolałym stawem, wykrzywiającymi się się stopami, deformacja stawów ręki, słyszę: tak to jest w tej chorobie i trzeba to zaakceptować. Najbardziej w czasie upałów, jakie mamy w tej chwili dokuczają mi obrzęknięte stawy skokowe, a właściwie całe stopy. Jak sobie radzić z obrzękami? A może ktoś z użytkowników forum ma/miał podobny problem i znalazł na to sposób?

Miałam podobny problem - od 2 miesięcy opuchnięte stawy skokowe włącznie z kostkami i opuchnięte ręce, które bardzo bolały a kostki były całe sine nie mogłam ich zginać.Wylądowałam w szpitalu i tam na dobre wzięto się za mnie. Po stwierdzeniu RZS zastosowano leczenie Metexem 15, 1 x w tygodniu, Meprelonem 4mg /1,5 tabletki dziennie/, Acidum Folcium 1 x w tygodniu (2 dni po podaniu metexsu - to podstawowe leki na RZS.Do tego Vitrum oseto, tabletki osłonowe. Na odwodnienie dostałam Spironol, który ma za zadanie usunąć nadmiar wody oszczędzając elektrolity i zmniejszyć nadciśnienie (na które choruję). Na odwodnienie dostawałam również furosemid ale z tym to ostrożnie nie za dużo bo wypłukał mi potas i musiałam dostawać kroplówki z potasem. W początkowej fazie brałam 3 x dziennie furosemid, później zmieniono mi na 2 x dziennie + Spironal / później 1 x dziennie/ Na początku rezultaty były marne, jednak po 1,5 tygodniu zauważyłam poprawę,dłonie nie były już opuchnięte i pomału zmniejszała się opuchlizna stawów skokowych. Po dwóch tygodniach opuchlizna znikła. Zalecono mi: gdy opuchlizna zacznie się pojawiać to zastosować fusosemid na odwodnienie. Na dzień dzisiejszy jest wszystko w porządku. To co opisałam pomogło mnie,Pani natomiast proponuje konsultację z lekarzem. Do szpitala trafiłam w okropnym stanie ( nerki, serce,bolerioza,RZS, zwyrodnienie stawów kolanowych) wszystko na raz, prawie nie chodziłam. Wspaniała Pani doktor pomogła mi na tyle, że ze szpitala wyszłam bez kul.Ponadto brałam wiele innych leków, których nie wymieniałam ze względu na inne schorzenia, które ustąpiły. Jeśli leczenie nie daje rezultatów proponuje zmienić reumatologa. Życzę Pani dużo zdrowia i trafnego leczenia. Pozdrawiam Grażyna

W odpowiedzi na wypowiedź użytkownika kryssi

Mi dobrze robiła krioterapia.Więc kupiłam sobie kriożele i przy opuchniętych stawach je stosuję .Słyszałam też że dobre są okłady borowinowe.Na obrzęki stosowałam chłodne kompresy z altacetem w płynie,stosowałam też altacet w żelu.Ulgę przynosił mi też ketospray forte (areozol).Ostatnio stosuję voltaren emugel i jestem zadowolona z jego działania. Pozdrawiam.

Użytkownicy grupy

więcej »